NAPSALI O NÁS
Víme z první ruky o velkém developerském oříšku!
Kdo se podíval do Olomouce, ví, že město je to okouzlující a plné historie. Právě tyto dvě vlastnosti se v případě pevnosti z 19. století přetaví do projektu budoucnosti. Co se to chystá v areálu bývalého Vojenského opravárenského podniku v ulici Na Šibeníku?
Fort Galgenberg známý též jako Fort Šibeník
Olomouc byla snadnou kořistí během Třicetileté války i první Války o rakouské dědictví. Během druhého jmenovaného konfliktu císařství přišlo o Slezsko: pruský nepřítel tak byl k Olomouci nebezpečně blízko. Rakousko-Uhersko došlo k rozhodnutí, že z Olomouce vytvoří hraniční pevnost. Fort Galgenberg byl součástí nových bezpečnostních opatření a dokončen byl v roce 1846 podle návrhu podplukovníka Emanuela Zitty. Pevnost sloužila jako dělostřelecká kasárna. Dneska naproti tomu docela zanedbaný a rozlehlý objekt využívají firmy. Podívejte se do galerie a sami uvidíte, v jakém neutěšeném stavu se areál pevnosti nachází. Ale blýská se na lepší časy.
Před developerem stojí obrovská výzva
Areál Fortu Galgenberg se v současnosti řadí k brownfieldům. Součástí je 4 hektarový park. Na základě územního plánu zůstane zeleň zachována. Park tedy bude lidem k dispozici i po revitalizaci brownfieldu. Ale to není jediná přidaná hodnota pro Olomoučany či návštěvníky hanácké metropole. Developer zde plánuje zřídit i centrum řemesel, své místo zde najdou např. hrnčíři či kováři. To je bezesporu skvělá zpráva pro milovníky řemeslnického umu zlatých českých ručiček!
Dispozice vnitřních prostor staveb mají fantastické předpoklady, aby po rekonstrukci vzniklo vysoce funkční místo, které poslouží k modernímu komerčnímu využití. Podívejte se do galerie a uvidíte, jak to uvnitř dneska vypadá. Nic moc, že. Před developerem čeká hodně práce, ale vyplatí se tuto cennou památku obnovit a dát místu nový impuls.
Myšlení developera se ubírá k mladým lidem, kde jim nabízí možnost podílet se na tvorbě skladby tohoto krásného, potenciálem nabitého místa. Studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (pro zkrácenou formu – FA VUT Brno) v zimním semestru řeší nové využití hlavního budovy (reduitu) pevnosti. Pod vedením architekta Jana Mléčky proběhl třídenní workshop. Studenti získávali informace pro svou práci v areálu fortu, nejen přes den, ale i přímo v budově přespávali. Diskuze nad tématem se po celou dobu účastnil tým investora v čele se společníkem společnosti Mgr. Martinem Minářem. Při závěrečné prezentaci workshopu nastínili několik směrů, kterým se studentské práce vydají. Těšíme se na vize mladých lidí, které budou investorovi prezentovány a věříme, že nejen jedna, bude následně realizována.
Je pro nás zcela zásadní, aby budoucí náplň budovy byla kvalitní a přínosná pro oživení pevnosti a zároveň se zde nacházel potenciál pro budoucnost města.